С прилагането на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони в България се стремим да увеличим дела на биологичното земеделие и производство на биопродукти. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните Таня Георгиева при посещението си в биологично стопанство в с. Радотина, община Ботевград. Събитието е част от провеждането на инициативата “Дни на отворените врати”, което се провежда в 6 биологични ферми и преработвателни предприятия на територията на страната по отбелязване на европейската инициатива – Седмица на биохраните.
Заместник-министър Георгиева отбеляза, че в новия програмен период биологичното земеделие, инвестициите в биостопанства и преработката на биологичните суровини се подкрепят от земеделските европейски фондове. „Целта ни е да постигнем резултати, които са ориентирани към това потребителите да имат на разположение достъпни и с най-високо качество продукти”, допълни заместник-министър Георгиева.
Собственикът на стопанството Цветан Цеков представи на място начина на производство и високите биологични стандарти, които се спазват при отглеждане на биокултури. Той има общо 630 дка овощни дръвчета – ябълки и круши, които произвежда за българския пазар и за износ. В страната ни стопанинът продава повече от 500 т. биологични плодове годишно. Изнася и продукция за Румъния, Германия, Италия, Австрия и Гърция. Фермата е сертифицирана за биологично производство от 2005 г.
Важен приоритет за Министерството на земеделието и храните е да популяризира биологичното земеделие като щадящо за околната среда, от което се добиват здравословни продукти за потребителите, каза още зам.-министър Георгиева.
По данни на одобрените контролиращи лица към 31.12.2022 г. биологичните производители, преработватели и търговци са 4 863 на брой. Площите в система на контрол бележат ръст в сравнение с предходната година и към края на 2022 г. са 110 440 хектара.