Днес, по време на пробонабирането на млечни продукти на територията на област Бургас, посетихме една от големите търговски вериги в град Несебър. Впечатление ни направи добрата организация и изключително кооперативното отношение на управителите и служителите по време на проверката. Те активно съдействaха на институциите и показаха ангажираност към качеството на предлаганите продукти.
В разговор с представителите на веригата бяха споделени и част от проблемите, с които се сблъсква секторът. По думите им, при големите разфасовки на сиренето често се наблюдават разлики в грамажа, като нерядко крайният продукт достига до търговската мрежа с по-малко тегло от обявеното. Според тях това може да бъде свързано както с технологичните процеси на зреене при производителя, така и с начина на транспортиране и съхранение до достигането му в търговската верига.
Въпреки това, общата констатация остава тревожна – продължава да съществува заблуда по веригата от производителя до крайния потребител, което поставя въпроси за необходимостта от още по-строг контрол, прозрачност и проследимост на храните. В същото време представителите на търговската мрежа отчетоха, че проблемите постепенно намаляват благодарение на по-засиления контрол и по-добрата комуникация между институциите, производителите и търговците.
От страна на търговската верига бе подчертано, че лично следят качеството на млечните продукти, които достигат до клиентите, а именно това е причината асортиментът им да бъде толкова богат и разнообразен, както може да се види и от снимковия материал.
Проверките се осъществяват съвместно с инспектори от Българска агенция по безопасност на храните – Централно управление, както и от Областна дирекция по безопасност на храните – Бургас, подобно на вчерашната проверка, проведена в Ямбол. В тях участие вземат още представители на Комисия за защита на потребителите и Национална асоциация на млекопроизводителите в България.
„Същевременно нашият екип от юристи и икономисти работи по предложение за промени в Закона за защита на конкуренцията и Закона за защита на потребителите, с които да се гарантира по-добро овладяване на цените, защото това е важно за всеки български гражданин. Адмирираме мерките на новия Министерски съвет и мнозинството в Народното събрание. Това е част от нашата четиригодишна битка да има повече справедливост и прозрачност при диспропорциите в ценообразуването по цялата агрохранителна верига – от производителя до крайния потребител“, заяви инж. д-р Андрей Велчев, председател на Управителния съвет на Сдружение „За достъпна и качествена храна“.
Подобни съвместни проверки са важни както за доверието на потребителите, така и за насърчаването на коректните търговски практики и качествената храна на българския пазар.





