От 01.09.2024 г Сдружението за достъпна и качествена храна се присъедини към мисията на SAFE да бъде представител на гражданите в дебата на ЕС относно бъдещето на регулирането на храните в Обединена Европа. Целта на организацията е да направи така, че гласът на потребителите да бъде фактор за хората на ключови позиции, които участват в законодателния процес.

Хранителният сектор се превърна в един от най-строго регулираните в Европейския съюз, с нарастващ брой регламенти, насочени директно към потребителите и бизнеса. Именно в Брюксел институциите на ЕС, политиката и хранително-вкусовата промишленост решават бъдещето на нашата хранителна система и там SAFE – Safe Food Advocacy Europe изгражда ефективна стратегия за лобиране в полза на хората. Много застъпници на агро-хранително-вкусовия бизнес работят в Брюксел, за да защитават бизнес интересите на хранително-вкусовата промишленост, която невинаги е фокусирана върху здравословното хранене на потребителите. Поради това професионалните лобисти работят за SAFE и са в тесен контакт с всички , които участват в законодателния процес на ЕС, включително членове на Европейския парламент, служители на Европейската комисия, аташета на постоянните представителства на държавите-членки в ЕС и др.

SAFE –  Safe Food Advocacy Europe  е създадена с цел да гарантира, че здравето на потребителите са в основата на законодателството на ЕС в областта на храните.  В момента SAFE е единствената базирана в Брюксел неправителствена организация, специализирана в защитата и представителството на потребителите в ЕС в хранителния сектор.

Сдружението За достъпна и качествена храна приема партньорството със SAFE като възможност за обогатяване на опита и подобряване на работата за постигане на стриктно прилагане на стандартите за безопасни храни и получава възможност да наблюдава процеса на законодателството на ЕС в областта на храните  и да си сътрудничи със заинтересованите страни за изготвяне на  цялостни разпоредби за храните.   Особено ценен е опитът на SAFE в подкрепа на разработването на политики и действия за повишаване на осведомеността и  насочени към намаляване на въздействието върху околната среда на хранителния сектор, повишаване на устойчивостта и насърчаване на по-здравословна хранителна среда.

Сдружението “За достъпна и качествена храна” изцяло се присъединява към мисиите на SAFE и се отъждествява с тях, в защита на правата на гражданите на ЕС за по-качествен живот.

Укрепване на гласа на гражданското общество в дебата в ЕС относно регулирането на храните, като по този начин се укрепва демокрацията на участието в ЕС.

Защита на потребителите чрез застъпничество за по-добро регулиране в хранителната и здравната политика,  застъпничество за по-безопасни хранителни стандарти, по-здрави методи за производство на храни и по-подходящи за целта правила за даряване на храни.

Повишаване на обществената осведоменост по проблемите на безопасността на храните  чрез организиране на обучителни дейности, позволяващи на гражданите да правят информиран избор на потребление (напр. семинари за деца относно прекомерната консумация на захар и етикетирането на храните) или чрез стремеж за подобряване на прозрачността на наличната информация за хранителните продукти.

“Членството на Сдружението За достъпна и качествена храна в SAFE ни дава възможност да е част от мрежа от високопоставени заинтересовани страни, потребителски организации и личности, изследователски центрове и университети.  Основната цел на партньорствата за сътрудничество е да се даде възможност на екипа ни да повишава качеството и уместността на своите дейности, да развива и укрепва своите мрежи от партньори, да увеличават своя капацитет за съвместна работа на транснационално равнище, като засилват интернационализацията на своите дейности и обменя или развиват нови практики и методи, а също така, споделят и дебатират идеи. Така нашата кауза ще бъде подкрепяна в разработването, трансферът и/или въвеждането на иновативни практики, както и изпълнението на съвместни инициативи, насърчаващи сътрудничеството, партньорското обучение и обмена на опит на европейско равнище”, каза д-р Андрей Велчев, Председател на УС на сдружението.

В момента SAFE има 31 членове в 16 европейск